Zatočenički centri u opštinama Mostar i Čapljina

Na teritoriji opština Mostar i Čapljina, od septembra 1991. godine do juna 1992. godine hrvatsko-muslimanske snage su učestovale u zajedničkim akcijama protiv srpskih oružanih snaga. Pošto su krajem 1992. godine srpske snage potisnute van grada, Hrvatsko Vijeće Obrane je postepeno preuzimalo kontrolu nad opštinom Mostar, što je dovelo do zaoštravanja napetosti između Hrvata i Muslimana, koje je dostiglo vrhunac 9.5.1993. godine.

Počevši od 9.5.1993. godine, snage HVO-a su uhapsile i zatočile stotine muškaraca, žena, dece i starijih osoba, Muslimana koji su živeli u zapadnom Mostaru. 

Pored hapšenja HVO je sprovodio sistemsko proterivanje i prisilno premeštanje više hiljada muslimanskih civila iz zapadnog Mostara. U hapšenjima je učestvovala Vojna policija HVO-a na čelu sa Valentinom Ćorićem, načelnikom Uprave Vojne policije HVO-a.

Uhapšeni su najčešće odvođeni u zgradu Mašinskog fakulteta koji je služio kao sabirni centar, a zatim u zatočenički centar „Heliodrom“. Zbog stalne pretrpanosti i odvođenja zatočenika na prisilni rad, zatočenici su sa „Heliodroma“ vođeni na druga mesta zatočenja poput zatočeničkog centra „Vojno“ u blizini sela Bijelo Polje.

Oba zatočenička centra na teritoriji opštine Mostar prestala su da funkcionišu u aprilu 1994. godine posle potpisivanja Vašingtonskog mirovnog sporazuma između Republike Hrvatske i Republike Bosne i Hercegovine.

Na teritoriji opštine Čapljine HVO je u aprilu 1993. godine započeo hapšenja pripadnika Armije BiH u saradnji sa MUP-om i Sigurnosno-informativnom službom HVO-a i tada su prvi zatočenici odvedeni u Zatvor u Dretelju. Tokom funkcionisanja od aprila do oktobra 1993. godine, Muslimani su dovođeni iz Stoca, Čapljine i Mostara ali i iz drugih zatočeničkih centara HVO-a. Kroz Zatvor u Dretelju je prošlo više od 2.500 zatočenika.

Na teritoriji iste opštine HVO je organizovao zatočenički centar i u Zatvoru u Gabeli. Prvi zatočenici su dovedeni u aprilu 1993. godine kada je HVO uhapsio i zatočio pripadnike Armije BiH, Muslimane iz HVO-a i civile. Jedan deo zatočenika dovođen je iz Zatvora u Dretelju, Zatvora u Ljubuškom i „Heliodroma“ i drugih zatočeničkih centara. Do kraja funkcionisanja u decembru 1993. godine kroz Zatvor u Gabeli je prošlo oko 1.000 zatočenika.

MKCK je popisao imena 53 zatočenika koji su ubijeni u jednom od ova četiri zatočenička centra ili kada su odvedeni na prisilni rad na teritoriji opštine Mostar.

  1. BAJROVIC (HASAN) SALKO   
  2. BERIC (HASAN) SEMIR          
  3. BOSKAJLO (HUSE) MUJO     
  4. CAKRAMA (AVDO) ASIF
  5. CEHALIC (VAHID) SAMIR
  6. CEVRA (IBRO) HASAN
  7. CILIC (MUSTAFA) ISMET
  8. CIMIC (DERVIS) NERMIN
  9. COKALOVIC (HAJRO) ZELKO
  10. COLAKOVIC (DERVO) AZIZ
  11. COLAKOVIC (MEHO) DERVO
  12. COLAKOVIC (SELIM) HAMDIJA
  13. COLIC (ISMET) EMIR
  14. COROJEVIC (MUJO) HUSNIJA
  15. DEDAJIC (ISMET) SUAD
  16. DEDAJIC (ISMET) MESUD
  17. DRLJEVIC (HAMID) HASIM
  18. DUGALIC ALIJA
  19. GUDIC (KASIM) MUHAREM
  20. HAJROVIC (ADEM) ZUKO
  21. HALILOVIC (SELIM) SALEM
  22. HODZIC (HASAN) IBRAHIM
  23. IMAMOVIC (HABIB) SMAIL
  24. JASIC (SALIM) IBRAHIM
  25. JAZVIN HASAN) HALID
  26. JELIN (MEHO) AVDO
  27. KAJTAZI (BEG) ENVER
  28. KALABA (ISMET) ENES
  29. KARADUZ (IBRO) HAZIM
  30. KARSO (HASAN) ZIKRET
  31. KLADUSAK (MUMIN) SALEM
  32. MEHMEDOVIC RAMIZ
  33. MEZETOVIC (FADIL) VELEDIN
  34. MUJKANOVIC (ALIJA) KEMAL
  35. MULAHASIC (HASAN) SAKIB
  36. MULASMAJIC (SALIH) MEHMED
  37. NOZIC (RAMIZ) NEDZAD
  38. PAJO (JUSUF) ENES
  39. PUZIC (MUSTAFA) ENVER
  40. REDZIC (AVDO) HARIS
  41. SABLJIC (HALIL) REMZO
  42. SELMANOVIC (MEHO) AVDO
  43. SIJAKOVIC (LUKA) CEDO
  44. SKEJIC OSMAN
  45. SULKANOVIC (OSMAN) HAJRUDIN
  46. SUTA (RASIM) ELVEDIN
  47. TASIC (MUJO) MUSTAFA
  48. TASIC (SALKO) SEFIK
  49. TORLO (MUSTAFA) AFAN
  50. TUMBIC (MUSTAFA) MEHMED
  51. VERIC (HASAN) SEMIR
  52. ZUJO (HALIL) ESO
  53. ZACINOVIC (MUHAMED) ARIS